Minulý týždeň najsilnejšia hokejová liga sveta – NHL vyhodnotila v Las Vegas uplynulú sezónu a rozdala individuálne ceny pre najlepších hokejistov v rôznych kategóriách, no už na konci týždňa začala nová sezóna 2024/25.

Uskutočnil sa ligový výber mladých hráčov, tzv. 2024 NHL Entry Draft a 1. júla sa začali meniť súpisky klubov, pretože začal výber z „Voľných“ hráčov. Tu jedni podpisovali svojich ktorých si vychovávali, iní skúšali brať hotových hráčov z Voľných hráčov, ktorí sú ale spravidla drahší.

Po dvoch úspešných draftoch 2022 a 2023, kedy malo Slovensko hráčov v prvých kolách, tento rok Slovensko malo skromný výsledok a teda v siedmom kole bol na 212. mieste vybraný len jeden hokejista - Miroslav Šatan z Bratislavy.

Z pohľadu dvoch našich hokejistov Filipa Mešára a Juraja Slafkovského, o ktorých tu napíšem pár informácií, to boli úspešné dni.

 

FILIP MEŠÁR

hral posledné dva roky v juniorskom teame Kitchener, v najsilnejšej juniorskej lige sveta (OHL - Ontario Hockey League), kde mal po dvoch sezónach priemer viac ako bod na zápas a tiež v posledných play-off tejto súťaže bol po prvých dvoch sériách, kedy jeho tím hral, najproduktívnejší hráč ligy a najlepší nahrávač! Prezentoval sa kreatívnou hrou, výborným korčuľovaním a bol oporou v presilovkách. Špickový „play maker“.

Montrealsky klub po prvých dvoch sezónach, kedy Filip nehral v NHL ani jeden zápas, ho mohol poslať späť do Draftu, ale Montreal ukázal, že ma s nim svoje plány stále a je v hre o miesto v A mužstve. Mediálne sa počíta, že bude väčšinu sezóny 24-25 v AHL (Americkej lige) v klube Laval, ale dostane svoje šance si zahrať i v A mužstve v NHL (ak sa nezraní a bude mať na to výkonnosť). Ono, to je teória, v praxi sa uvidí čo ukáže po 2 úspešných sezónach v kempe a ako sa mu vydaria predsezónne prípravné zápasy. Montreal si v drafte vybral v prvom kole Rusa Ivana Demidova, práve krídlo, ktorý je špičkový korčuliar a podľa skautov má „najlepšie ruky“ zo všetkých draftovaných hráčov t.r. On má ale ešte na ďalší rok podpísaný kontrakt v KHL a teda nastúpi reálne do mužstva ako hotový hráč v sezóne 2025/26. A to by mala byť i sezóna Filipa Mešára, kedy by mal už hrať celú sezónu v NHL v niektorej produktívnej lajne.

Filip by si mal zagratulovať, že si Montreal vybral práve tohto hráča, lebo presne takýto hokejista ako Demidov sa k nemu hodí. Obaja sú rýchli, kreatívni a vedia zmeniť chod zápasu. Potrebujú dobrého centra čo by mohol byt Beck, ktorý bol v kempe 2022 s Filipom vyhlásený, ako dvaja najlepší nováčikovia v klube. On tiež skončil v juniorke na 2 sezóny a teraz vyhral so svojím tímom Memorial Cup (t.j. juniorsky Stanley Cup).

Najbližšiu sezónu 2024/25 by mal Filip využiť, aby sa postupne stal produktívnym hráčom v AHL a pri niekoľkých či viacerých štartoch vo veľkej lige naznačil, že má na to a že chce a prišiel do Montrealu aktívne hrať a nie len sa učiť po francúzsky…

Jeho dvojcestný kontrakt bol posunutý o 2 roky a teda momentálne má isté, že ostane minimálne do konca sezóny 2026/27 v NHL/AHL, ak sa nestane niečo veľmi špeciálne.

Vysvetlenie k tabuľke: Sezóna, CLAUSE (Klauzuly v zmluve), CAP HIT (Sčítajú sa tri TOTAL SALARY, čo má dostať za 3 roky v NHL a urobí sa z toho priemer), AAV (Súčet CAP HIT a P. BONUSES), P. BONUSES (Bonus za výkonnosť), S. BONUSES (Bonus za podpis), BASE SALARY (Základná ročná mzda na 82 zápasov), TOTAL SALARY (Celková suma za odohratie 82 zápasov), MINORS SAL. (Hra na farme). Poznámka ENTRY LEVEL SLIDE znamená, že kontrakt bol posunutý o dva roky. Mal by teda už hrať v AHL alebo v NHL, resp. kombinácia týchto dvoch súťaží.

Filip nemá žiadny bonus za výkony. Za podpis mal dostať tie dva roky po 95 000 $ US a tento rok tiež, ale ďalšie dva roky nedostane za podpis nič a teda bude mať len základný plat 855 000 $ US, ak bude hrať v NHL (alebo alikvótnu časť z toho podľa toho koľko hracích dní odohrá v NHL) a/alebo 82 500$ US za plat na farme (alebo alikvótnu časť podľa počtu odohratých dní). Alebo kombinácia obidvoch.

 

JURAJ SLAFKOVSKÝ

dokončí ešte túto sezónu 2024/25 nováčikovský kontrakt za 950 tisíc US$ (+ bonusy za výkonnosť) a od ďalšej sezóny 2025/26 má od 1. júla 2024 podpísaný nový kontrakt na 8 rokov za 60,8 milióna US $.

 

Kontrakt je zaujímavo urobený, a tak tu uvádzam orientačnú tabuľku:

V prvom stĺpci je sezóna.

V druhom stĺpci je klauzula (CLAUSE) v kontrakte. Tam síce nie je vizuálne nič uvedené, ale obsahuje zoznam 10 klubov, kde ho klub nemôže vymeniť, a to bude platiť od sezóny 2029/30.

V treťom je CAP HIT a teda koľko sa bude klubu počítať do jeho celkového mzdového stropu každú sezónu. Čiže túto sezónu to bude 950 000US$, čo je veľmi výhodné pre tím. Od ďalšej sezóny to bude 7,6 milióna $.

Vo štvrtom stĺpci je Annual average salary factoring (AAV) in Performance bonuses, kde sa spočítavajú sumy v stĺpci CAP HIT a bonusy za výkonnosť (P. BONUSES). V našom prípade 950 T + 3,5 M = 4,45 M $ US.

V piatom stĺpci P. BONUSES sú bonusy za výkonnosť. Tie má tento rok max. možné 3 500 000$, ale ďalšie roky bonusy nie sú žiadne, čiže agent trval na iných prioritách.

V šiestom stĺpci S. BONUSES je bonus za podpis, kde tento rok dostane 95 000 $, a v sezóne 2025/26, keď začne platiť nový podpísaný kontrakt to vyskočí na 7 miliónov $ a v sezóne 2026/27 dostane 3 milióny $ za podpis.

Stĺpec BASE SALARY je základná ročná mzda počítaná na 82 zápasov základnej časti ligy. Ak je hráč zranený, tak alikvótna časť podľa odohratých dní (to je orientačné, lebo samozrejme hráč má poistenie). Tu vidíme, že tie čísla sa vymenili s bonusmi za podpis, aby dali 10 M. Ďalšie roky sa to bude trocha znižovať.

Predposledný stĺpec TOTAL SALARY je celková suma, ktorú hráč dostane za rok, ak odohrá všetky zápasy základnej časti. Tu sa nepočítajú bonusy za výkonnosť.

Posledný stĺpec v tabuľke MINORS SAL. je hra na „farme”. V prípade zranenia a rozohratia sa či z dôvodu výkonnosti a pod. Ak bude Juraj preradený do ligy AHL a teda do klubu Laval, tak ako ukazuje tabuľka tento rok dostane 82 500 $, ako napríklad Mešár a iní z prvého kola.

Od ďalšej sezóny, keď už bude platiť nový kontrakt, už bude dostávať plnú mzdu ako keby hral v NHL.

Toľko k tabuľke a číslam, ktoré tu uvádzam, pre orientáciu pre našich hokejových fanúšikov, aby videli približne ako to chodí.

 

Juraj hral už dve sezóny v NHL, kde v prvej odohral približne polovicu a následne sa zranil. V tej prvej časti naznačil, že nie je ešte dostatočne pripravený na súťaž, že hrá euro hokej a zvykal si postupne na nový štýl hry, prispôsobený sčasti rozmermi klziska v Amerike.

Juraj pôsobil v prvej sezóne stratený na ľade, často mu menili spoluhráčov a hľadali k nemu vhodnú kombináciu. To zranenie prišlo „asi vhod“, lebo následne si mohol všímať ako hrajú podobní mackovia v rôznych kluboch na podobných postoch ako je jeho a zistil prečo to jemu nešlo ako im.

Druhú sezónu najprv pokračoval v nepresvedčivej hre a striedanie partnerov v útoku pokračovalo, až prišiel talentovaný Dach, s ktorým to vyzeralo ako nádejné duo na montrealskú druhú produktívnu útočnú formáciu, ale ten sa zranil na dlho a Juraj prvú polovicu mal podobné výsledky ako predtým.

V druhej časti súťaže, keď sa Montreal kĺzal v tabuľke dole, tréner ho dal do prvej útočnej lajny k známym menám (Suzuki, Caufield) a Jurajovi sa začalo dariť. Začal si veriť a prišla aj produktivita približne bod na zápas, silné presilovky a konečne začal hrať aj do tela. 

V druhej časti súťaže bol Slaf najlepší hráč tímu spolu s kapitánom Suzukim a zrejme teda generálny manažér a tréner klubu našli po dlhom čase ich údernú top lajnu, pretože aj tým dvom spomínaným veteránom chýbal tretí do mariáša…

Keďže Jurajovi navrhli tento mega kontrakt, tak je isté, že s ním počítajú nielen že bude hrať prvú údernú útočnú formáciu, ale očakávajú podobnú produktivitu a výkony ako ukázal v druhej časti minulej sezóny.

 

Obaja naši hráči idú tak stále pozitívnym smerom a je možné, že si spolu tento či ďalšie roky zahrajú v jednom tíme a možno časom opäť aj v jednom útoku...

Obidvom prajem dobrú sezónu bez zranení a verím, že ich možno vo Vancouvri uvidím obidvoch… Športu zdar a hokeju zvlášť!

 

Peter Humenik

bývaly hokejový agent a skaut v Kanade